Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Blansko jezdí ekologicky – nové autobusy na hybridní pohon

5.11.2021 | Blansko

Cestující na Blanensku využívají nové autobusy, čtyři z nich jsou na hybridní pohon. Autobusy na hybridní pohon uspoří až 8,5% pohonných hmot a pro cestující představují větší komfort - např. výkonnou klimatizaci a dvojité sklo pro vnitřní stabilnější teplotu. 


Na nové autobusy se mohou těšit cestující, kteří na Blanensku využívají autobusové spoje. Přepravu osob totiž od 1. října začne zajišťovat nový dopravce, společnost ICOM transport. Ta v Jihomoravském kraji nově zajistí přepravu nejen na Blanensku, ale také na Boskovicku, Vyškovsku, Slavkovsku i v okolí Rosic.

Nový přepravce nasadí nízkopodlažní autobusy na linkách integrovaného dopravního systému IDS JMK, část z nich bude využívat také hybridní pohon. Cestující v těchto lokalitách tak budou patřit mezi první v republice, kteří si jízdu hybridními autobusy na pravidelných linkách vyzkouší.

„Na dopravní pokrytí těchto oblastí jsme pořídili celkem 57 nových autobusů. Většinu tvoří autobusy značky Setra, šest autobusů značky Mercedes-Benz Citaro jsou hybridní vozy. Ty oproti vozům se spalovacím motorem uspoří až osm a půl procenta pohonných hmot. Čtyři hybridní autobusy jsou připravené přímo pro Blanensko a Boskovicko,“ potvrdila Markéta Kadlecová ze společnosti ICOM transport.

Přínos hybridního autobusu, jehož pořízení vyjde zhruba na 6,5 milionu korun, je nejen v úspoře paliva. Větší komfort by měli pocítit i cestující. Hybridní autobusy totiž také méně vibrují a mají plynulejší a tišší rozjezd. „Kromě ceny jízd je pro nás zásadní právě komfort cestujících. Nové autobusy mají také výkonnou klimatizaci a dvojité sklo, aby byla teplota uvnitř co nejvíce stabilní,“ doplnil starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha.

Nový dopravce plánuje, že autobusy v barvách jihomoravského kraje ročně najezdí téměř šest milionů kilometrů. „Snažíme se podílet na vývoji veřejné dopravy a přechodu k udržitelnému systému. Naším cílem je maximální spolehlivost linek a spokojenost našich cestujících. Snažíme se o to za použití nových přístupů a s ohledem na životní prostředí a zachování zdrojů,“ ujistila předsedkyně představenstva ICOM transport Kateřina Kratochvílová.

Nové autobusy pokryjí přepravu linek IDS JMK. Přímo v Blansku ale bude linky městské hromadné dopravy i nadále obsluhovat původní firma, společnost ČAD Blansko. Ta novému dopravci, k němuž přešla i velká část řidičů ČADu, poskytne také zázemí přímo na hlavním autobusovém nádraží, kam budou linky IDS JMK i nadále zajíždět.

Vedení Jihomoravského kraje plánuje, že by se v nejbližších letech mohla obnovit až třetina vozového parku, což jsou více než dvě stovky autobusů.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Blansko.cz

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz