Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Brno má změny ve třídění odpadů! Do žlutých kontejnerů nově patří i kovové obaly

16.9.2022 | SAKO

Brno má od září změny ve třídění odpadu. Obyvatelé Brna vhazují do žlutých kontejnerů nejen plasty, krabice od mléka a džusů, hliníkové plechovky od piva či limonád, ale nově také konzervy, obaly od pitíček, víčka na zavařování, a tak dále. Tuto změnu umožnila nová automatická dotřiďovací linka v areálu SAKO Brno. 


Od září se v Brně třídí trochu jinak. Do žlutých kontejnerů nově patří také kovové potravinářské obaly. Takže do kontejnerů „na plast“ umísťujme nejenom plasty, krabice od mléka a džusu, hliníkové plechovky od piva či limonád, ale už nyní také konzervy od paštik a dalších potravin, plechovky od kávy a čaje, obaly od pitíček, paštik, víčka zavařovací, od jogurtu, potravinové tácky, konzervy od jídel pro domácí mazlíčky – zkrátka takřka vše kovové, co v kuchyni během vaření spotřebujeme. Tuto změnu umožní automatická dotřiďovací linka, kterou Brno v těchto dnech dostavuje v areálu městské společnosti SAKO Brno. Součástí linky jsou totiž účinné separátory kovů, které umějí  kovy vytáhnout z moře plastového odpadu.   

 

„Automatická třídicí linka, jejíž provoz zkušebně spustíme již v průběhu září, spolehlivě vytřídí až 95 % odpadů včetně kovových obalů od potravin a nápojů. To nás přivedlo k myšlence postoupit v Brně na úrovni třídění a recyklace dále a separovat potravinové kovové odpady přímo,“ řekl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.

 

Spolu s tím se v Brně začne postupně začíná sjednocovat barevný vzhled všech kontejnerů na tříděný odpad. Budou černé, stejně jako kontejnery na směsný komunální odpad, ovšem odliší se od nich barevností víka - modré víko pro papír, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly. „Inspirovali jsme se evropskými městy jako například Vídní, kde černé kontejnery s barevnými víky úspěšně zavedli již před několika lety. Také Brňané třídí velmi dobře a není již potřeba výrazně signalizovat, na jaký typ odpadu je daný kontejner určen,“ zdůraznil Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Změna čeká na 2 800 modrých a 3 000 žlutých kontejnerů. „Jejich výměnu zahájíme v historickém centru města a postupně, podle toho, jak budou kontejnery dosluhovat, bude zhruba do pěti let celé město sjednoceno na elegantně nenápadnou barvu,“ prozradil Filip Leder. Spolu s tím SAKO Brno aktuálně dokončuje projekt decentně oplocených kontejnerových stání, kde nádoby na odpad budou  skryty  za ploty z přírodních materiálů, aby nerušily vhled ulic. „Decentně upravených kontejnerových stání bude více typů a na každé městské části bude, vybrat si a rozhodnout, jaký typ ohrazení a v jaké lokalitě si zvolí“, dodal předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

„Všechny tyto změny posunou úroveň třídění a separace odpadů v Brně na kvalitativně  jinou úroveň. Sečteno a podtrženo půjde vlastně o takovou menší designovou a systémovou revoluci ve sběru a třídění odpadu,“ uzavřel Petr Hladík., 1. náměstek primátorky města Brna. 

 

změny v systému třídění v Brně od září 2022 přehledně:

I.

KOVOVÉ OBALY DO ŽLUTÝCH

K plastu a nápojovým kartonům se nově odkládají také kovové obaly od potravin – tj. například: nápojové plechovky, plechovky od kávy či čaje, konzervy, obaly od trvanlivých potravin, obaly od krmiv pro zvířata, víčka od jogurtů, alobal, potravinové tácky, víčka od sterilovaných potravin, drobné kovové obaly. 

II

JEDNOTNÝ VZHLED KONTEJNERŮ

Brno sjednotí design všech svých nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Budou černé a odliší se pouze barevností víka. Černé pro směsný komunální odpad, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly, nádoby s modrým víkem pro  papír.

III.

DECENTNÍ KONTEJNEROVÁ STÁNÍ

Podle zájmu a požadavku městských částí bude SAKO Brno postupně budovat oplocená kontejnerová stání, aby nádoby na odpad byly schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: sako.cz

Zdroj fota: sako.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Nejčtenější v jihomoravském kraji:

Filtryvody.cz