Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Zahrádky ohrožuje nový územní plán. Dokáže to Brno změnit?

19.12.2020 | Naďa Johanisová

ZahrádkyBrno chystá nový územní plán, který odsuzuje k likvidaci či alespoň nejistotě až dvě třetiny současných brněnských zahrádkářských lokalit. „No a?“ zeptáte se možná. 


Zahrádky mají mnoho benefitů. Jak uvádí biolog Václav Prášek, biodiverzita (* tedy rozmanitost života ve všech jeho druzích) je u městských zahrádek výrazně vyšší než u parků. Zahrádky jsou i azylem pro celosvětově mizející opylovače. Omezují dopad klimatické změny tím, že ochlazují vzduch a zadržují dešťovou vodu. Díky biozahradničení a kompostování se uhlík ukládá do půdy a zmírňuje se růst koncentrace CO2.

Uhlíková stopa klesá i s lokální spotřebou potravin: Pokud si sami vypěstujete mrkev a sníte ji, odpadá balení a transport (spotřeba fosilních paliv). Zahrádkáři uhlíkově bodují i tím, že tráví volný čas v blízkosti bydliště a na zahrádky většina chodí pěšky nebo jezdí městskou dopravou.

Dále citujme některé Brňany: „Jsem důchodkyně a zahrádka je místo, kde relaxuji, neboť jsem z paneláku a nemám ani auto ani chatu.“, „Je to místo, kam můžeme s dětmi denně chodit.“, „Bohužel ne každý má rodinný dům se zahradou.“

Brněnské sdružení zahrádkářského svazu čítá cca 4 600 členů, což se dvěma až třemi členy rodiny představuje zhruba 15–18 tisíc lidí. Kromě nich je tu ale ještě množství zahrádkářů, kteří jsou členy jiných spolků, či nejsou organizovaní vůbec.

Poptávka po zahrádkách dnes výrazně převyšuje nabídku. Zdá se, že moderní člověk, obklopený stále sofistikovanějšími technologiemi a nucený ke stále většímu výkonu, touží se zastavit a ponořit své ruce do půdy…

Jestliže územní plán ruší stávající zahrádky, nemělo by nás to nechat chladnými. Ve světě už to vědí a jednají podle toho. Dokáže svůj pohled na své vzácné zahrádkové kolonie přerámovat i brněnský magistrát a uchovat je pro budoucí generace?

 

Aktuální brněnský boj o zahrádky dokumentuje televizní pořad

 Nedej se

 

Zdroj: https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/ (Redakčně upraveno, zkráceno, * poznámka redakce.)

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz