Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Projeď se po Boskovicích na sdílených koloběžkách

9.10.2020 | Boskovice

V polovině srpna v Boskovicích byla spuštěna služba sdílených elektrických koloběžek. Boskovice jsou po Olomouci druhým českým městem, ve kterém firma Bolt tuto službu nabízí. Tím se město stalo nejmenším na světě, kde je služba sdílených elektrických koloběžek dostupná. V rámci testovacího provozu je v ulicích města rozmístěno 30 koloběžek.


 

Vypůjčení elektrické koloběžky probíhá přes aplikaci v chytrém telefonu, kterou si uživatelé nainstalují z Google Play nebo Apple Store. Po jejím nainstalování jsou uživatelé kliknutím na ikonu koloběžky přesměrováni do rozhraní, ve kterém si ji mohou vypůjčit. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód, který je na ní viditelně umístěný. Před zahájením první jízdy uvidí jezdec bezpečnostní instrukce, kterými by se během jízdy měl řídit. Platba za půjčení koloběžky je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z platební karty uložené v aplikaci. Odemknutí koloběžky je zdarma. Za každou minutu jízdy zaplatí jezdec 4 Kč. Po 5 minutách jízdy se cena za každou minutu automaticky sníží na 3 Kč. Pokud se jezdec rozhodne vypůjčit koloběžku na celý den, vyjde ho to na 625 Kč.

 

Koloběžku mohou jezdci zaparkovat téměř na jakémkoliv místě po celém městě. Výjimku tvoří několik zón, kde parkování není povoleno. Tato místa jsou viditelně vyznačená v aplikaci, patří mezi ně např. Část židovské čtvrti nebo cyklostezka Boskovice-Mladkov. Vhodná místa k zaparkování koloběžky se nacházejí v blízkosti cyklstických stojanů nebo na chodnících rovnoběžně s jejich okrajem. V případě, že jezdec zanechá koloběžku na nevhodném místě, bude mu udělena pokuta ve výši 750 Kč.

 

Koloběžky jsou rozmístěny na mnoha místech po městě. Patří mezi ně i autobusové nádraží, Masarykovo náměstí, ulice 17. listopadu, koupaliště Červenka a mnoho dalších. Koloběžky mají v sobě zabudovaný GPS modul, díky kterému lze zjistit jejich přesná poloha. Maximální rychlost jízdy je omezena na 25 km/h. V aplikaci lze spustit tzv. Začátečnický mód, který rychlost sníží na 15 km/h. Na jeden nabíjecí cyklus má koloběžka dojezd asi 40 km.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Boskovické noviny

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz