Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Slavkov u Brna přivítal nové občánky výsadbou stromů

27.9.2022 | Slavkov u Brna

Slavkov u Brna i letos dodržel tradici a nové občánky přivítal výsadbou stromů. Vysazeny byly jabloně, hrušně, švestky, višně, třešně a ořešáky. Nyní je vysázeno přes 200 stromů různých odrůd. 


Vítání občánků formou výsadby stromů se již pomalu stává ve Slavkově tradicí. K další vlně rozšíření ovocného sadu u remízku směrem na Křenovice dojde v sobotu 10. září od 10 hodin. Tentokrát přivítáme přes 40 nově narozených dětí, jejichž rodiče poslali v uplynulých měsících přihlášku k této akci. 

 

Každé přihlášené dítě a rodina pak na místě dostanou od města dárek v podobě sazenice stromu a pamětní cedulky se jménem a datem narození dítěte. Rodiny žádáme pouze o přinesení vlastního rýče. Na místě bude k dispozici voda s potřebnými věcmi. Zajištěno bude také občerstvení v podobně čaje a špekáčků, které si na místě upečeme.

Po výsadbě starých ovocných odrůd jako například oskeruše, mandloně, jeřáby, dříny apod. přicházejí na řadu jabloně, hrušně, švestky, višně, třešně a ořešáky. V sadě tak poroste přes 200 stromů, které zde lidé postupně vysázeli už od roku 2020. Tehdy položili základ novému komunitnímu sadu slavkovští zahrádkáři.

 

„Jsem hrdý na to, že se nám podařilo tuto myšlenku udržet a setkáme se zde s rodiči už po třetí. Po pravdě si už ani neumím představit jinou formu vítání malých Slavkováčků. Bohužel se však v příštích letech budeme muset více zaměřit na péči o již zasazené stromy, protože sucho některé stromy nepřežily. Bez pravidelné zálivky, ke které vyzývám i rodiče, bude sad symbolizující nové životy vypadat velmi smutně. V budoucnu proto plánujeme i společné zalévání stromů,“ Michal Boudný.

 

Vítání občánků v novém sadu se neobejde bez spolupráce a aktivního zapojení místních obyvatel i podporujících nadací a firem. Základní organizaci zahrádkářů Slavkov u Brna děkujeme za pomoc s výběrem stromů, vykolíkování sadu a odbornou konzultaci. Technické zázemí poskytují technické služby. Výrobu nerezových cedulek a dopravu stromků zajišťuje společnost LIKO-S. Akci pořádá matrika městského úřadu a odbor vnějších vztahů.

 

Projekt Vítání občánků – podzim 2022 je možné uskutečnit díky finanční podpoře Nadace Tipsport, která hradí nákup stromků a potřebného materiálu.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Slavkov.cz

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Nejčtenější v jihomoravském kraji:

    Filtryvody.cz