Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

V Blansku budou nové nádoby na třídění odpadu

21.3.2020 | Blansko

Tisíc kontejnerů na biologický odpad začne tento týden rozdávat v místních částech Blansko. Plastové nádoby o objemu 240 litrů, speciálně upravené pro sběr biologicky rozložitelných odpadů, dostanou v první vlně lidé žijící v místních částech města - Lažánky, Olešná, Hořice, Horní a Dolní Lhota, Obůrka, Češkovice a v Těchově. Hnědé nádoby tam od 1. dubna plně nahradí dosud používaný pytlový svoz. Přímo v Blansku bude pytlový svoz pokračovat, město už ale podalo žádost o dotaci, s níž by kontejnery na bioodpad zájemcům nabídlo příští rok. 

V místních částech Blanska začne město rozdávat nádoby ve spolupráci s dobrovolnými hasiči a občanskými aktivitami. 

Nové kontejnery by měly zjednodušit manipulaci s bioodpadem, nebude také třeba řešit následnou likvidaci dosud používaných plastových pytlů. Svozová firma bude kontejnery od rodinný domů vyvážet od dubna do listopadu, vždy jednou za 14 dní ve čtvrtek, v Kompostárně Blansko se pak zbytky ovoce či zeleniny, pečiva, skořápky nebo odpad ze zahrádek jako je tráva, listí či menší větvě, zpracuje na biologické hnojivo. 

Obyvatelé místních částí Blanska, kteří budou mít o plastovou nádobu zájem, ji obdrží zdarma. 

Předávání nádob proběhne v sobotu 21. března, od 8 do 12 hodin. Stačí, když zájemci podepíši formulář o převzetí a kontejner si poté odvezou domů. 

Co patří do nádob určených pro biologicky rozložitelný odpad?
- z domácností - zbytky jídel rostlinného původu, ovoce, zeleniny, pečivo, vaječné skořápky, čajové sáčky a kávové filtry.
- ze zahrad - tráva, listí, košťály, plevel, hobliny, piliny, dřevní hmota (silnější větvě více než 5 mm je třeba nalámat nebo rozdrtit).

Co do nádob nepatří? 
- živočišné zbytky - maso, kůže, kosti, zvířecí exkrementy, zbytky z jídelen, restaurací, stavební odpad, zemina a písek. 

 

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: Blansko.cz

Zdroj fota: pixaby.com 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz