Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

V Brně testují nový postřik na jmelí, není škodlivý pro strom ani hmyz

10.2.2020 | Brno

Nový postřik v boji se jmelím zkouší v těchto dnech na Ústředním hřbitově v Brně. Na parazita aplikují postřik, který vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity


 

 

Jmelí trápí stromy na Ústředním hřbitově dlouhodobě. V posledních letech se ale situace zhoršila.

 

Jmelí z hostitelského stromu získává přednostně vodu a v některých případech jí odebírá tolik, že stromy schnou. Jindy se zase pod tíhou poloparazitické rostliny lámou větve. Nejčastěji se jmelí odstraňuje mechanicky, ne vždy je to ale možné. Musí se odřezávat i s větví stromu, takže to jde jen v případě, že je dřevina zasažena mírně a většina keříků roste na periferních částech koruny. 

 

V případech, kdy je dřevina zasažena silně nebo keříky vyrůstají z větví nižších řádů či z kmene, není mechanická likvidace možná, neboť by jí byl poškozen i hostitelský strom.

 

Právě tým kolem Rozsypálka přišel s novým řešením, že jmelí je stálezelený keř, kdežto hostitelské stromy jsou zpravidla opadavé. V době, kdy strom ztratí listy, je pro jmelí obtížnější získat z něj potřebné látky, a reaguje na to tím, že utlumí většinu svých fyziologických funkcí. 

 

Při aplikaci vhodného růstového stimulátoru na listy jmelí v tomto období, způsobí tak otevření průduchů, zahájení fotosyntézy, apod.. Pokud jmelí nemá dostatečný přísun vody a živin, tak postupně odumírá.

 

Pilotní testy ve Zlíně a v Přerově vykázaly více než 90procentní účinnost. Na Ústředním hřbitově jej teď vyzkouší na sedmi desítkách napadených stromů. Spolu s vědci pak vyhodnotí výsledky. 

 

Na hostitele by postřik neměl mít žádný vliv, protože se vstřebává skrze listy. Zároveň tím, že se aplikuje v zimním období, nebude mít následky ani pro hmyz, který v tuto dobu spí.

 

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: brno.cz

Zdroj fota: pixaby.com

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz