Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

V Jihomoravském kraji budou vybudované tři Zelené oázy

15.2.2019 | Nadace Partnerství

Díky Nadaci Partnerství vzniknou lepší veřejná místa, která budou nabízet zeleň i vodní prvky, mezi vybrané projekty patří obec Kořenec, Velenov a Moravany.

 

 

 


Kořenec na Blanensku

Zahrada muzea v obci Kořenec ponese nový název ,,Jabloňová zahrada muzea Kořenec" a to díky projektu, který pomůže navrátit ovocné stromy (odrůd jabloní), vznikne nová vodní plocha a na ní navázaný děšťový záhon. Návštěvníky zahrada naláká na zelené herní prvky, užitné, relaxační zákoutí, drobné prvky pro divoké živočichy i umělecké výtvory. Vznikne tak klidné prostředí k setkávání, odpočinek i místem pro programy s dětmi. K realizaci zahrady muzea nadace schválila grant 50 650 Kč. 

 

Velenov na Blanensku

Živá škola Velenov dostane ke své realizaci grant 60 000 Kč. Záměrem je vytvořit pro děti přírodní vzdělávací prostor. Škola nyní nemá žádný školní pozemek. Nově s rodiči, obyvateli obce a SDH nechá vyrůst malou učebnu, která bude těsně vedle školy a školní zahradu nedaleko. Živá škola znamená oživující dosud nehostinný prostor, přírodě blízká s respektem ke krajině, pro udržitelný život, jako samo plánování, budování a údržbu je vnímán jako proces učení, který je pro děti důležitý. 

 

Moravany u Brna

Poslední projekt je Otevřená přírodní zahrada Moravánek v obci Moravany. Bude zde veřejnosti otevřená zahrada, která bude sloužit nejen k výuce a zapojení dětí z místní základní a mateřské školy na péči o svůj kousek planety, ale i veřejnosti k trávení volného času posezením v prostředí nové zahrady. Součástí je i hospodaření s děšťovou vodou a půdou pro podporu komunitního života obce. Projekt také vyřeší úpravy dnešní neudržované stráně a problémy se zakládáním černé skládky. Nadace pro tento projekt schválila grant 78 074 Kč. 

 

Do projektu ,,Zelená oáza" bylo celkově odesláno 219 žádostí o grant. Začátkem roku měla porota za úkol vybrat  20 žádostí, mezi které se rozdělí 1,4 milionu korun. Začátkem tohoto měsíce byly zveřejněné výsledky. Porota vybrala v Jihomoravském kraji tři zahrady, kterým daruje peníze k vybudování nové zeleně a vodních prvků. 

Grantový program Zelené oázy vyhlašuje Nadace Partnerství a společnost MOL.

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: Nadace Partnerství 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz