Především pánského oblečení je nedostatek. Dámského tolik ne, jelikož ženy své šatníky třídí mnohem častěji, než muži. Nepotřebné oblečení pro lidi, kteří jej dál využijí nosí nejen veřejnost, ale také i instituce, např. Úrazová nemocnice, která věnovala nepotřebné povlečení a prostěradla.
V České republice je takový městem spravovaný sklad oblečení výjimečný. Zpravidla jej provozují neziskové organizace. Úředníci pořádají sbírky šatstva. Sesbírané oblečení je následně předáno vybrané neziskové organizaci.
Sociální šatník se v Brně nachází na ulici Křenova 20. V přízemí budovy probíhá sběr šatstva a jeho základní roztřídění. Sesbírané šatstvo, které by klienti nevyužili putuje dál.
Vhodné vybrané oblečení se následně prosvítí germicidní lampou. UV záření zajistí, že v textilu nepřežijí žádní parazité. Nasvětlené kusy se pak napytlují a odnesou do dalšího patra budovy, kde je vlastní sociální šatník. S tříděním a zařazováním do polic pomáhají doborovolníci přímo z ulice nebo pracovní veřejné služby. Výsledkem je přehledně srovnaná zásobárna oděvů, ze které sociální kurátoři jen vybírají to, co klient aktuálně potřebuje.
Většinou se jedná o lidi z ulice, podle potřeby ale připraví balíček i pro další lidi v nouzi, kteří docházejí na odbor sociální péče - ať se jedná o seniory, rodiny nebo matky z azylových domů. Týdně je oblečení poskytnuté zhruba padesáti lidem.
Nejvíce se do sociálního šatníku hodí pánské kalhoty, boty, bundy a mikiny, čepice, šály, rukavice, deky, ručníky a spacáky.
Věci je možné donést každou první středu v měsíci od 16-20 hodin, po domluvě kdykoli v úřední hodiny na oddělení sociální kurátorů OSP MMB na ulici Křenová 20. Kontaktní e-mail - kuratori@brno.cz, tel.: 544 502 623.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Brněnský metropolitan
Zdroj fota: pixabay.com