Je ale třeba také říct, že ačkoliv jej zákon přísně chrání, v některých oblastech páchá velké škody a svou činností může být i nebezpečný. Jelikož se jedná o neupravený vodní tok a nehrozí zde vlivem činnosti bobra vznik škod na vodohospodářském i jiném majetku, pak správce toku (Povodí Moravy, s. p.) do biotopu tohoto zvláštně chráněného živočicha nijak nezasahuje a pouze sleduje jeho vývoj. Na tomto úseku provedlo Povodí Moravy již několik zásahů a preventivních opatření. Zejména se jednalo o preventivní ořezy a kácení rizikových stromů, kácení již poškozených stromů a oplocení zdravých či částečně poškozených stromů a pletivem. Společně s úřady městských částí také pravidelně kontrolují dotčený úsek toku i komunikace a v případě potřeby jednají s odbory životního prostředí o zásahu do Významného krajinného prvku a břehových porostů.
V polovině měsíce ledna aplikovali zaměstnanci Povodí Moravy na stromy podél toku také speciální přípravek/nátěr proti loupání a ohryzu dřevin. Předností nátěru je jeho dlouhodobost, nátěr dále neohrožuje prodyšnost stromu, pro člověka ani pro zvěř není jedovatý, na kmenech je téměř neviditelný a nedochází u něj ani k poranění samotných bobrů, jako např. u pletiva.
Ukládání bioodpadu i ostatního odpadu ze zahrádek na břehové hrany řeky zajišťuje neustálý přísun lákavé potravy pro bobry. Žádají proto občany, aby využívali přistavované kontejnery a dbali pokynů na instalovaných tabulkách o ukládání odpadu. Rovněž černé stavby v záplavovém území, zejména zaplocení až k vodnímu toku či různé stavby, znemožňují zásah a údržbu vodního toku zejména z důvodu nepřístupnosti pro mechanizaci.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Zpravodaj městské části Brno-Jundrov
Zdroj fota: pixabay.com