Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Brno má první zelenou střechu na panelovém domě

15.4.2021 | Brno

Zelená střecha se díky dotaci dostala i na panelový dům v Brně. V posledních letech se zelené střechy stávají čím dál více oblíbené. Velké plus mají díky tomu, že zadržují prach, hluk a v létě ochlazují. 


Méně prachu a hluku, v létě zase ochrana před vedrem. A schopnost zadržovat dlouhodobě vodu. To jsou přední výhody zelených střech. Brno jako první město v republice podpořilo výstavbu střech dotačním programem. A jako první se může od října chlubit realizací extenzivní zelené střechy na panelovém domě. Osmipatrová budova s 240 čtverečními metry vegetační plochy stojí na ulici Švermova.

 

S nápadem přišla Martina Polachová, místopředsedkyně společenství vlastníků. “Stará střecha potřebovala vyměnit a my zvažovali možnosti. Představili jsme nápad na schůzi a ostatní majitelé byli většinou nadšení.” Polachovou vedle výhod střechy zaujala také možnost podpořit výstavbu dotací. Programem Zeleň střechám podporuje Město Brno vznik zelených střech na svém území už dva roky. A hodlá v tom pokračovat podporou až 20 milionů na podporu výstavby zelených střech.


Vlastníci se s realizací obrátili na zástupce společnosti GreenTop. Ti se zabývají nejen tvorbou extenzivních zelených střech, ale také nabízí pomoc s vyřízením dotace. Podle Petry Keclíkové z realizační firmy Greentop byla nejnáročnější příprava. “Asi nejsložitější byla koordinace dopravy materiálu na místo a jeho přesun na střechu.” Realizátorům nakonec nahrálo blokové čištění, díky kterému na čas zmizela z ulice všechna auta. Střechu, včetně nové hydroizolační vrstvy, zvládli zhotovit za deset dní. Jde o vůbec první realizaci tohoto druhu zelené střechy na panelovém domě u nás.

 

Zelená střecha na takto vysoké budově je unikum. A s ohledem na vlastnosti zelených střech krok dobrým směrem. Vlastníci bytů panelového domu hodlají jít ještě dál k částečné energetické nezávislosti. “Časem si chceme vyrábět vlastní elektřinu s pomocí fotovoltaických panelů. A také ohřívat vodu tepelnými čerpadly,” dodává Polachová.

 

Zelené střechy se v zásadě provádějí ve dvou variantách – extenzivní a intenzivní. Extenzivní souvrství je tenčí, díky tomu je střecha lehčí, nenáročná na údržbu a cenově dostupná. I přesto zadrží jeden metrčtvereční zelené plochy až 30 litrů vody, která se postupně uvolňuje do vzduchu a tím ochlazuje okolí. Především ve městech proto zelené střechy zásadně prospívají klimatu. Z rostlin se nejčastěji využívají rozchodníky, nenáročné sukulenty. “V předpěstovaném vegetačním koberci se může být až deset druhů rostlin. V závislosti na podmínkách, jakým je střecha vystavená, vždy některé z nich převládají. Každá střecha proto vypadá úplně jinak,” dodává Keclíková. 

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: Brněnský metropolitan 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz