Jejich cílem je efektivnější hospodaření se srážkovou vodou v Brně. Zelené střechy pomáhají zadrženou vodu pomalu spotřebovávat pro ochlazení blízkého okolí stavby a zlepšují i její vnitřní mikroklima.
V loňské výzvě dotaci na jejich vybudování získalo 105 žadatelů, Brno jim přispělo téměř 18 milionů korun. Nejvíce zelených střech vznikne v Jundrově a Králově Poli. Vedly rodinné domy, dále 14 bytových domů a 7 garáží.
V letošním roce plánují větší frekvenci seminárů k zeleným střechám a také chystají jejich mapu. A do podvědomí rozšířit program Nachytej dešťovku. Účelem dotací na zachytávání děšťovky je snížit množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů.
O příspěvek mohou žádat lidé nebo firmy, jejichž projekty už podpořil Státní fond životního prostředí. Loni brněnskou dotaci záskalo 19 žadatelů, celkem šlo o 307 tisíc korun. Lidé si pořídili nádrže a vodu nejčastěji využívají pro zálivku a splachování.
Letos je o obě dotace z ropočtu města možné žádat od 1. února do 31. srpna. Pravidla a další informace najdete na webových stránkách ekodotace.brno.cz.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Brněnský metropolitan
Zdroj fota: pixabay.com