Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Brno nabízí dotace pro zelené střechy

7.2.2020 | Brno

Kroky k ekologičtějšímu a zdravějšímu Brnu nemusí mít jen podobu strategií, ale i docela reálných peněz. Město loni přišlo se dvěma novými ekodotacemi - Zeleň střechám a Nachytej dešťovku. Oba programy pokračují i letošní rok. 


 

Jejich cílem je efektivnější hospodaření se srážkovou vodou v Brně. Zelené střechy pomáhají zadrženou vodu pomalu spotřebovávat pro ochlazení blízkého okolí stavby a zlepšují i její vnitřní mikroklima. 

 

V loňské výzvě dotaci na jejich vybudování získalo 105 žadatelů, Brno jim přispělo téměř 18 milionů korun. Nejvíce zelených střech vznikne v Jundrově a Králově Poli. Vedly rodinné domy, dále 14 bytových domů a 7 garáží. 

 

V letošním roce plánují větší frekvenci seminárů k zeleným střechám a také chystají jejich mapu. A do podvědomí rozšířit program Nachytej dešťovku. Účelem dotací na zachytávání děšťovky je snížit množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. 

 

O příspěvek mohou žádat lidé nebo firmy, jejichž projekty už podpořil Státní fond životního prostředí. Loni brněnskou dotaci záskalo 19 žadatelů, celkem šlo o 307 tisíc korun. Lidé si pořídili nádrže a vodu nejčastěji využívají pro zálivku a splachování. 

 

Letos je o obě dotace z ropočtu města možné žádat od 1. února do 31. srpna. Pravidla a další informace najdete na webových stránkách ekodotace.brno.cz.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Brněnský metropolitan 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Nejčtenější v jihomoravském kraji:

Filtryvody.cz