Posedět ve stínu mohou nyní kolemjdoucí na Malinovského náměstí. Nově je tam totiž umístěna tzv. městská buňka, která ukazuje, jak doplňovat do města potřebnou ochlazující zeleň a přitom dobře hospodařit s dešťovou vodou.
NEXT Institute společně s architektonickým studiem KOGAA vyvinul prototyp CCP (modul městské buňky), který umožní testovat vybrané technologie pomocí tzv. pop-up, tedy dočasné, instalace. Tyto technologie prezentované na prototypu lze následně převést do trvalých opatření nebo rozsáhlejších projektů.
Vedení Brna uvádí, že pokud se prototyp ozeleněného mobiliáře v centru města osvědčí, mohou příští rok umístit další kusy třeba na náměstí Svobody, Zelný trh nebo Dominikánské náměstí, kde se lidé na velkých rozpálených plochách potřebují skrýt před sluncem a ochladit.
City Cell Prototype (tzv. městská buňka) se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou, která je ze střechy svedena do nádoby biofiltru. Ten za pomoci své skladby, osazených rostlin a stromů čistí vodu od nečistot. Voda je po filtraci přečerpána do zásobní nádrže, odkud je vedena systémem kapkové závlahy k dalším rostlinám, které jsou umístěny ve speciálně navržených květináčích zavěšených na stěnách buňky. Zeleň umístěná na konstrukci a v biofiltru ochlazuje své okolí, produkuje kyslík a zachycuje nečistoty. K ochlazení mikroklimatu přispívá také odpařování vody z biofiltru.
„Tento prototyp navazuje na městské strategie a představuje trochu jiný postup, jak jich dosáhnout. Chceme tím v praxi otestovat, jak se buňka chová, jaký má smysl a jaké jsou její dopady," vysvětlil Vojtěch Lekeš z NEXT Institute.
Postavením prototypu v centru města dochází také k osvětě a přiblížení problematiky přehřívání města a hospodaření s dešťovou vodou veřejnosti. Celá konstrukce se skládá z několika modulů, takže lze prototyp rozmontovat a další rok ho přemístit na jinou lokalitu.
Provozovatelem prototypu je Veřejná zeleň města Brna a na jeho realizaci se podílela firma ConWe, s. r. o., ve spolupráci s AdMas. Realizace modulu městské buňky vyšla město na zhruba půl milionu korun. Městská buňka bude na Malinovském náměstí do listopadu.
Redakčně upraveno.
Zdroj a foto: Městská buňka nabídne stín a ukáže hospodaření s dešťovou vodou