Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Grant na obnovu předzahrádek, zahrad a sadů pro lidi z jížní Moravy

13.10.2021 | Nadace Partnerství

Nadace Partnerství vyhlásila výzvu na obnovu zeleně pro lidi z jižní Moravy, kteří byli zasaženi tornádem. Na zahrady, předzahrádky a sady mohou soukromí žadatelé získat až 50 tisíc korun. Žádosti lze vyplnit do 1. listopadu.


Až do 1. listopadu mají lidé z jihomoravských obcí zasažených tornádem možnost získat finance na obnovu zničené zeleně. Výzvu vyhlásila Nadace Partnerství, která podporu směřuje do dvou hlavních témat: obnovy soukromých zahrad díky podpoře Člověka v tísni; a výsadbu alejí nebo remízů na veřejně přístupných místech za podpory ŠKODA AUTO a individuálních dárců. Soukromí žadatelé mohou na své zahrady, předzahrádky nebo sady získat od 5 do 50 tisíc korun. S vyplnění žádosti i přípravou výsadby jim pomohou organizace Člověk v tísni, Adra a Diakonie a s odbornou záštitou Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT). V nejbližších dnech spustí Nadace Partnerství také výzvu pro právnické osoby, které plánují sázet na veřejných místech. S výsadbami lze začít od tohoto až do následujícího podzimu. Detaily zájemci najdou na www.nadacepartnerstvi.cz/granty.

Zeleň je naším Hadriánovým valem před vlnami veder. Zmírňuje přehřívání měst a vesnic, zlepšuje mikroklima, zvlhčuje a ochlazuje své okolí. Na jižní Moravě je potřeba začít s obnovou co nejdříve, zároveň jsme chtěli podpořit výsadby rozumné a koncepční, zajistit stromům následnou péči a jejich majitelům ubrat co nejvíce administrativní zátěže. Musím tímto poděkovat Člověku v tísni, firmám ŠKODA AUTO, Dedoles, Novartis a desítkám přispěvatelům na veřejnou sbírku Nadace Partnerství, kteří nakonec dlouhodobou obnovu jižní Moravy umožnili,“ zdůrazňuje Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství.

Nejméně 3 miliony korun poputují na obnovu poničených zahrad v Lužicích, Hruškách, Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hodoníně. Finance na převážně ovocné stromy a keře mohou postižené rodiny získat ještě před samotnou výsadbou. Obnova zahrad je financována nevládní organizací Člověk v tísni. „Zeleň v okolí domova má také nezanedbatelný psychologický efekt. Lidé, se kterými se setkáváme, často snáší velmi špatně, že jim tornádo zničilo zahrady. Ukazují nám fotky, jak to tam měli krásné, vypráví, kde stál jaký strom. Zeleň nejenom utvářela malebné prostředí a poskytovala útočiště pro oddych, pomáhala například i zajistit soukromí lidem v sousedících domech,“ komentuje Michaela Guldanová, Vedoucí programu SOS Morava z Člověka v tísni.

Další milion korun mohou získat zájemci z obcí, zájmových sdružení, neziskovek, nebo příspěvkových organizací: Pokud se pustí do sázení stromů a keřů na veřejně přístupných místech poškozených obcí. Jedná se o pokračování úspěšného programu ŠKODA stromky podpořeném drobnými přispěvateli z veřejné sbírky Nadace Partnerství. Tato výzva bude otevřena v nejbližších dnech.

Žadatelé mohou sázet již od tohoto podzimu nebo na jaře a na podzim 2022. Doporučená doba výsadeb je od října do listopadu a od března do května dle počasí. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Nadace Partnerství

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz