Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Kam ve Vyškově odevzdat nefunkční žárovku?

1.2.2020 | Vyškov

V průměrné české domácnosti najdeme asi 16 kusů světelných zdrojů. Nachází se mezi nimi jak klasické a halogenové žárovky, tak i úsporné zářivky či LED diodové žárovky. Kam takové žárovky dát, když doslouží? 


Wolframové žárovky je možné vyhodit do běžného odpadu. Úsporné zářivky a LEDky je však potřeba odevzdat k recyklaci. Díky recyklaci se využije více než 90% materiálů, ze kterých jsou vyrobené. Zářivky navíc obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba ekologicky zneškodnit. 

 

Pokud Vám doma dosloužila úsporná zářivka a přemýšlíte, kde v okolí máte nejbližší sběrné místo, využijte užitečnou mobilní aplikaci ,,Kam s ní" společnosti EKOLAMP. 

 

Díky aplikaci rychle najdete sběrný dvůr, obchod s elektrem, supermarket, obecní úřad, nebo další místa v blízkém okolí, kde jsou umístěny sběrné nádoby. Aplikace je zdarma ke stažení do mobilního telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android nebo iOS. Kromě mapy sběrných míst aplikace navíc obsahuje přehledný popis jednotlivých druhů světelných zdrojů a kvíz na procvičení znalostí. 


Ve měste Vyškov můžete vysloužilé světelné zdroje odevzdat ve sběrném dvoře na ulici Cukrovarská 486/16, který je otevřen v úterý a ve čtvrtek 8.00-17.00 hodin a v sobotu v 8.00-12.00 hodin. Nebo zanést do malé sběrné nádoby, která je umístěna v hlavní budově radnice na Masarykově náměstí 1 a v budově A radnice. 


V Česku je nyní k dispozici přes 4400 sběrných míst. Zpětný odběr světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naše město zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v Česku funguje od roku 2005. 

 

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: Zpravodaj města Vyškov

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz