Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Komunitou podporované zemědělství v Brně

26.3.2018 | Veronica.cz

kpz rodina

V současné době v Brně funguje několik skupin Komunitou podporovaného zemědělství. Jedná se o komunity lidí, které pravidelně každý týden odebírají zeleninu od ekologicky hospodařících zemědělců z blízkého okolí. První skupiny vznikly již v roce 2012. Podílníci si předplácejí svůj podíl na úrodě na celou sezónu dopředu. Skupiny mohou fungovat v otevřeném režimu s výdejním místem například v kavárně, či jako firemní skupiny sdružující odběratele pracující na stejné adrese.


V případě zájmu kontaktujte níže uvedené koordinátory. V této sezóně všechny KPZ odebírají zeleninu z ekofarmy Pospíšilových z Holubí Zhoře. Sezóna začíná v půlce května a trvá do Vánoc. Zpočátku se v podílech objevují bylinky a listová zelenina, později košťáloviny, cukety, dýně, mrkev, brambory, cibule, česnek, řepa, občas jahody, jablka nebo hrušky (podle možností). Pospíšilovi nabízí možnost doobjednání vajíček nebo sýrů (platí se zvlášť) a také moštů z moštárny Lažany. Od členů se očekává, že si nejméně jednou za sezónu vezmou na starosti úklid výdejního místa. Členové jsou zváni na exkurze i výpomoc na farmě. 

Cena celoročního podílu je 3500,- s možností příspět podle vlastních možností více (například pokud nemůžete jezdit na brigády). Přihlašování a platby jsou přijímány do konce března, v případě domluvy do konce dubna 2018.

KPZ Ocásci

Odběr probíhá ve středu v kavárně Tři ocásci, Tř. kap. Jaroše 18, 11:00–19:00. Odběrné místo je vedeno vegansky, případné doplňkové objednávky vajec či mléčných výrobků je možné vyzvedávat jen v kavárně Atlas.

Kontaktní osoba: Sylvie Palasová, sylvas@email.cz, telefon 608 623 674. 

KPZ Atlas

Odběrný den v kavárně Atlas je středa 11:00–18:00.

Kontaktní osoba: Sylvie Palasová, sylvas@email.cz, telefon 608 623 674.

KPZ Technická (firemní)

Tato KPZ je koordinována pro zaměstnance firmy IBM bez možnosti zapojení externistů.

KPZ Údolní (firemní)

Tato KPZ je koordinována pro organizace sídlící v areálu Otevřené zahrady, v případě vážného zájmu ale je možné zapojení externistů.

Kontaktní osoba: Zuzana Šeptunová, zuzana.septunova@nap.cz, 515 903 127, 775 856 985

KPZ Tišnov

Aktuality z této nebrněnské KPZ můžete sledovat na webu organizace Hojnost.

zdroj: www.veronica.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz