Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Obyvatelé bytů Brno-Líšeň si mohou díky programu vytvořit vlastní předzahrádku

1.4.2019 | Brno-Líšeň

V Městské části Brno-Líšeň lze nyní využít Program pro podporu okrasných záhonů před vstupem do domu. Lidé si díky němu mohou vytvořit vlastní předzahrádku a zkrášlit si tak okolí. Do programu spadá každý veřejný prostor. 


 

Nápad programu vznikl z přesvědčení, že okolí domu je cenným veřejným prostorem pro jeho obyvatelé a díky hezkému prostředí k němu budou mít bližší vztah. Okrasné záhony jsou nabídnuty nadšeným zahradníkům k seberealizaci na pozemcích města a mohou zkrášlit vstupní prostranství domů.

 

Program je určen hlavně pro nově zakládané záhony. Řídit by se jím měli a podpory mohou využít i ti, kteří se již dříve o okrasné záhony starali. 

 

Zájemci se musí nejdřívě obrátit na Úřad městské části, konkrétně na II. místostaratu, který má veřejný prostor na starosti. Kontakt na II.místostarosty - JUDr. PhDr. Martin Příborský, priborsky@brno-lisen.cz, tel.: 544 424 812

 

Úřad společně se zájemci zváží vhodnou polohu a velikost záhonu. Ten by měl mít podobu kompaktního pásu o šířce nejméně 80 cm a umístění ideálně podél vstupního chodníku nebo dle podmínek vybraného místa. 

K žádosti město dodává i seznam doporučených rostlin. Seznam je volen tak, aby byl záhon zajímavý po celý rok (až do prvních mrazů). Žadatelé mohou na záhon vysít i vlastní rostlinný materiál, ale musí jít pouze o byliny. Keře a stromy nejsou povoleny. Za údržbu záhonu bude odpovídat žadatel. 

 

Úřad má na plánované výsadby záhonů pro rok 2019 nachystané finance do 100 tis. Kč. Úřad zájemcům je ochoten nabídnout i vytyčení záhonu, zemní práce, dodání sazenic, mulče apod. 


Po dohodě o vybudování záhonu s podporou městské části zájemce podepíše žádost, ve které se zaváže starat se o záhon po dobu alespoň tří let. Pokud následně žadatel ztratí zájem o údržbu, nebo jí nebude moci z různých důvodů vykonávat, bude plocha záhonu opět upravena jako běžný trávník.

 

Mezi doporučený sortiment  patří např. - tulipán, narcis, šafrán, kontryhle, okrasná pažitka, denivka, kopretina, řebříček, třapatka, rudbeka, dochan, hvězdnice, ladoňka, čemeřice, zvonek, mydlice, levandule, sporýš, rozrazil, len, švíčkovec, sasanka, sněženka, bledule, kakost, dlužicha, škornice, bohyška, bergérie a barvínek.  

 

Zájemci se mohou přihlásit na radnici nejpozději do 30. dubna! 

 

Redakčně upraveno. 

Zdroj: Brno Líšeň 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Nejčtenější v jihomoravském kraji:

    Filtryvody.cz