Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Vaše nepotřebné oblečení může v Brně pomoct jiným

18.2.2020 | Brno

V Brně existuje spousta možností, kam odevzdat staré oblečení, které nepotřebujete. Jednu z nejpřímočarejších cest, jak ho dostat rovnou k potřebným nabízí sociální šatník, který provozuje Magistrát města Brna. Oblečení, boty i bytový textil přijímají celoročně během úředních hodin každou první středu v měsíci až do 20 hodin. 


Především pánského oblečení je nedostatek. Dámského tolik ne, jelikož ženy své šatníky třídí mnohem častěji, než muži. Nepotřebné oblečení pro lidi, kteří jej dál využijí nosí nejen veřejnost, ale také i instituce, např. Úrazová nemocnice, která věnovala nepotřebné povlečení a prostěradla. 

 

V České republice je takový městem spravovaný sklad oblečení výjimečný. Zpravidla jej provozují neziskové organizace. Úředníci pořádají sbírky šatstva. Sesbírané oblečení je následně předáno vybrané neziskové organizaci. 

 

Sociální šatník se v Brně nachází na ulici Křenova 20. V přízemí budovy probíhá sběr šatstva a jeho základní roztřídění. Sesbírané šatstvo, které by klienti nevyužili putuje dál. 

 

Vhodné vybrané oblečení se následně prosvítí germicidní lampou. UV záření zajistí, že v textilu nepřežijí žádní parazité. Nasvětlené kusy se pak napytlují a odnesou do dalšího patra budovy, kde je vlastní sociální šatník. S tříděním a zařazováním do polic pomáhají doborovolníci přímo z ulice nebo pracovní veřejné služby. Výsledkem je přehledně srovnaná zásobárna oděvů, ze které sociální kurátoři jen vybírají to, co klient aktuálně potřebuje. 

 

Většinou se jedná o lidi z ulice, podle potřeby ale připraví balíček i pro další lidi v nouzi, kteří docházejí na odbor sociální péče - ať se jedná o seniory, rodiny nebo matky z azylových domů. Týdně je oblečení poskytnuté zhruba padesáti lidem. 

 

Nejvíce se do sociálního šatníku hodí pánské kalhoty, boty, bundy a mikiny, čepice, šály, rukavice, deky, ručníky a spacáky. 

 

Věci je možné donést každou první středu v měsíci od 16-20 hodin, po domluvě kdykoli v úřední hodiny na oddělení sociální kurátorů OSP MMB na ulici Křenová 20. Kontaktní e-mail - kuratori@brno.cz, tel.: 544 502 623

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Brněnský metropolitan 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Filtryvody.cz