Rada města Brna uložila vedoucímu Odboru dopravy brněnského Magistrátu ve spolupráci s brněnským Dopravním podnikem a Odborem životního prostředí připravit zavedení bezplatné přepravy MHD v Brně v době vyhlášené smogové situace.
Podle Robert Skeřila z Českého hydrometeorologického ústavu je největší znečištění z lokálního topení, které může více než z poloviny za smogovou situaci. Dalšími faktory je přesun dálkového znečištění z jiných krajů a zemí a dále doprava. Méně aut by podle něj znamenalo snížení znečištění, i když ne "dramatické" a je třeba dělat jakékoliv kroky, které ovzduší zlepší. A to dlouhodobě, nejen při smogu.
Ander uvedl, že kromě bezplatné MHD plánuje Brno v rámci opatření proti smogu také posílit informovanost občanů o situaci v ovzduší, aby raději nechávali při smogové situaci auto doma a nezvyšovali jím zátěž. Následovat by ale měla další opatření. Například stopka dotacím na kotle na uhlí je dále součástí deseti opatření proti smogu, která Zelení žádají po vládě ČR.
Lidé by se při smogu neměli přepínat a sportovat. Při velmi špatné kvalitě vzduchu ČHMU doporučuje "zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání". Pozor by si měli dát především lidé citliví na prach, senioři a malé děti, ti by neměli chodit zbytečně ven. Větrání bychom měli omezit jen na nezbytně nutnou dobu.
Aktuální kvalita ovzduší z měřících stanic viz portal.chmi.cz/
Zdroje: ekolist.cz/