Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Hodonín podporuje ekologii. Využívá plně recyklovatelné kelímky

7.9.2021 | Hodonín

Město Hodonín se letos připojilo k projektu pro životní prostředí. Rozhodlo se, že vymění jednorázové kelímky za plně recyklovatelné.


Tuny jednorázových plastových kelímků, které nezbytně doprovázejí řadu kulturních akcí i sportovních utkání, budou v Hodoníně brzy minulostí. Město se od letoška připojilo k projektu kelímků na vícenásobné použití, co bude znamenat úlevu především pro životní prostředí.

 

Město uspělo s žádostí o zapojení do projektu ministerstva životního prostředí náhrady  jednorázových kelímků a prevenci odpadů a díky dotaci a pořídilo kelímky o různém objemu. Celkem bylo zakoupeno více než 36 tisíc kelímků s obsahem 0,5 litr, 24 tisíc kusů menších o obsahu 0,3 litru a 4 tisíce kelímků na kávu včetně víček. Současně město pořídilo boxy na jejich uskladnění. Kelímky jsou vyrobeny z hygienicky a zdravotně nezávadného polypropylenu, který je po skončení životnosti kelímku plně recyklovatelný.

 

Kelímky budou využívat také městské organizace. Setkat s nimi se můžete na akcích domu kultury, na letním koupališti, sportovištích či v zoo. Kelímky se vydávají na zálohu 50 korun, která je vratná. Poprvé si je mohli vyzkoušet návštěvníci vánočního jarmarku a nedávných Svatovavřineckých slavností. 

 

Celkové náklady na pořízení kelímků a skladovacích boxů činily 1 489 071,98 Kč včetně DPH. Projekt „náhrada jednorázových kelímků ve městě Hodonín – prevence odpadu“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu životního prostředí.

 

Nejedná se však o jediný ekologický počin města. Pomineme-li investiční akce, u nichž je ekologický aspekt již nutnou podmínkou pro jejich uskutečnění, např. vsakovací dlaždice, retenční nádrže apod., šetří město Hodonín životní prostředí i při provozu úřadu. Mnohdy stačí jenom maličkosti, jako je například nahrazení balených vod vodou z kohoutku, nebo používání ekologického kancelářského papíru.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Hodonín

Zdroj fota: Město Hodonín

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz