Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Kraví hora má nové odpočinkové místo

25.10.2021 | Brno

Město odstranilo polorozbořenou budovu na Kraví hoře a místo proměnilo v nový park Kadetka, který byl 19. října slavnostně otevřen veřejnosti. V novém parku byly vysázeny stromy například javoru či ptačí třešně, a 139 vzrostlých habrových keřů. Nově byl založen trávník a květinové louky.


Pouhých 63 dní stačilo k tomu, aby zmizela vyhořelá polorozbořená budova a aby se následně zarostlé úpatí Kraví hory proměnilo v nový park Kadetka o rozloze více než 3 tisíce metrů čtverečních. Dnes odpoledne byl slavnostně otevřen a veřejnost tak může začít využívat novou rekreační zónu v cenné zelené lokalitě.

„Až na jednu výjimku, kdy silné deště zkomplikovaly odvoz sutin, běžela výstavba podle plánu. Začalo se tedy likvidací náletových dřevin a důkladným ošetřením těch, které zůstaly zachovány. Následovala demolice téměř 30 let nevyužívané budovy bývalé jídelny, poté proběhly terénní úpravy, vytvoření přístupů a vybudování schodiště. V nově vznikajícím parku byly vysazeny téměř čtyři desítky nových stromů, konkrétně javory babyka a mléč, plnokvěté ptačí třešně či habry, a 139 vzrostlých, více než dvoumetrových habrových keřů. Byly také založeny trávníky a květinové louky a vysazeny na tři stovky narcisů,“ popsala průběh prací primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na samotný závěr se instaloval mobiliář. „Veřejnosti tak budou sloužit trámové lavice, lavičky, stojany na kola, dva venkovní posilovací prvky, stejný počet grilů a samozřejmě odpadkové koše,“upřesnil vybavení Kadetky starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl a dodal: „Staveniště jsme předávali 10. května, a přestože byly veškeré práce dokončeny již začátkem července, rozhodli jsme se areál ponechat ještě nějakou dobu oplocený a nepřístupný. Chtěli jsme totiž, aby se ujaly nově založené travnaté plochy.“ 

Projekt odstranění stavby připravoval Ing. Ivan Zbořil a následnou parkovou úpravu zpracovala Ing. Eva Wagnerová. 

Revitalizaci brownfieldu na Kraví hoře realizovala společnost DIRS Brno, s. r. o., za 9 200 000 korun včetně DPH. V ceně je zahrnuta i péče o dřeviny v následujících 36 měsících. Téměř polovinu částky pokryje dotace od Ministerstva pro místní rozvoj. Město Brno se na financování podílí necelými třemi miliony, stejně jako městská část Brno-střed, která bude mít park ve správě.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: brno-střed.cz

Zdroj fota: Město Brno

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz