Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Obnova zahrad na hradě Pernštejn

14.7.2021 | Jihomoravský kraj

Areál vrchnostenských zahrad na hradě Pernštejně se otevřel pro širokou veřejnost. Obnova zahrad trvala tři roky a přišla na 120 milionů korun. 


 

 

Na hradě Pernštejně zpřístupnili veřejnosti ve čtvrtek (27. května 2021) areál vrchnostenských zahrad. 

 

Spolu se zástupci Národního památkového ústavu se za Jihomoravský kraj oficiálního otevření obnovených zahrad zúčastnil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

 

Obnova vrchnostenské okrasné zahrady na hradě Pernštejně do podoby z počátku 19. století, kdy patřila mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku, trvala tři roky a přišla na 120 milionů korun. Z drtivé většiny ji financovala Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

 

„Jihomoravský kraj ze zákona dozoroval postup prací na obnově této unikátní památky. A to, co se zde za tři roky podařilo, nás vrací do časů největší slávy zahrady před 200 lety. Věřím, že stejně jako je obrovským turistickým lákadlem na jihu Moravy Lednicko-valtický areál, bude magnetem pro návštěvníky i unikátní zahradní komplex pod hradem Pernštejnem na severozápadě jižní Moravy,“ konstatoval náměstek hejtmana Jan Zámečník.

 

Obnovená vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejně je jedinečným souborem zahradních stylů, a to i v kopcovitém terénu. Provádí různými typy zahrad - francouzskou zahradou, romantickou zahradou, angločínskou nebo lesní částí. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: jmk.cz

Zdroj fota: jmk.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz