Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Syslovi obecnému se na letišti u Břeclavi líbí

11.8.2021 | Břeclav

Sysel obecný je významným druhem původně stepních ekosystémů a nyní se považuje ve volné přírodě za ohrožený druh. Před rokem bylo dvacet syslů vypuštěno na letiště v Břeclavi. Po roce to vypadá velice nadějně a do kolonie bylo přidáno dalších dvacet kousků tohoto ohroženého hlodavce. 


Před rokem vypustili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ve spolupráci s brněnskou zoo na letišti v Břeclavi dvacet syslů. A to v rámci návratu tohoto kriticky ohroženého druhu do volné přírody. Kolonie syslů v Břeclavi totiž byla před vyhynutím. Po roce se zdá, že syslí kolonie přečkala dlouhý a vlhký nástup jara bez větší úhony a že se jí daří dobře.

 

Pracovníci letiště při kontrolách a přikrmování napočítali mezi deseti a patnácti kousky tohoto ohroženého hlodavce, což je velmi dobrá zpráva. Dnes dopoledne přitom pracovníci AOPK a Zoo Brno do kolonie přidali další dvacítku syslů. Během roku stav kolonie zkontrolují, a pokud se syslům u Břeclavi bude nadále dařit, nebude nutné ji příští rok doplňovat. Na letišti u Břeclavi mají sysli ideální podmínky. Nory mají mimo vzletovou a přistávací dráhu a případná kolize s letadly je tak vyloučena. Na letišti mají díky pravidelně udržovanému povrchu výborný rozhled a jsou včas schopní zareagovat a schovat se před dravci.
 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Břeclav.eu

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Nejčtenější v jihomoravském kraji:

    Filtryvody.cz