Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

V Brně mohou dát šanci funkčním spotřebičům, které již nepotřebují

28.1.2020 | Brno

Koupíte si nový typ pračky, který má více funkcí, ale stará pračka stále funguje. Nemusí však skončit jako odpad. Společnost ELEKTROWIN má pro takové spotřebiče projekt - ,,Jsem zpět", jehož cílem je dát vybraným plně funkčním elektrospotřebičům druhou šanci. Do projektu se zapojilo také Brno. 


 

Rada města Brna loni v prosinci schválila smlouvu o spolupráci na projektu - ,,Jsem zpět" mezi městem Brnem a společností ELEKTROWIN, která provozuje kolektivní systém pro zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Spotřebiče bude možné od 1. února odevzdat na Sběrném středisku odpadů Vídeňská-Jílová. 


Podle dosavadních zkušeností z jiných evropských zemí má opětovné použití výrobků pozitivní dopad na životní prostředí, protože se snižuje produkce odpadu, ale i na oblast v ekonomickém směru k vytváření dalších pracovních míst. 


Projekt funguje tak, že zpětně odebrané plně funkční spotřebiče jejich majitelé dobrovolně darují tím, že je odvezou na určené sběrné středisko odpadů, kde spotřebiče odevzdají a podepíšou potvrzení o přenechání elektrospotřebiče k opětovnému použití. Zájem je zejména o chladničky, mrazničky nebo jejich kombinace, pračky, myčky, sušičky, sporáky, trouby, varní desky nebo mikrovlnné trouby. 

 

Darované spotřebiče jsou ve středisku shromážděny do příjezdu servisního technika určeného společností ELEKTROWIN. Ten na místě posoudí, zda jsou pro projekt vhodné. U vybraných přístrojů pak technik zajistí odvoz do servisu, kde provede jejich odbornou kontrolu. Bezpečné a funkční spotřebiče pak jsou předávány na místo, kde jsou nejvíce zapotřebí (například se jedná o Klokánky Fondu ohrožených dětí, azylové domy či jiné vybrané organizace). 

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Brno.cz

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Nejčtenější v jihomoravském kraji:

    Filtryvody.cz