Jihomoravské
Zelenenoviny.cz

Kavárna v Brně nově otevírá Zahradnictví Podobrazy

12.4.2021 | Brno-střed

V Jazzové kavárně, která se nachází u Zelného trhu v Brně si nově lidé mohou nakoupit květiny, sazenice a jiné rostliny pro své pěstování od místních pěstitelů, kteří dříve své zboží prodávali na trzích. 


V prostorách Jazzové kavárny Podobrazy mohou Brňané od konce března koupit květiny, sazeničky a další produkty malých pěstitelů.

Brňané zvyklí na nákup ovoce, zeleniny, květin, sazenic a dalšího sortimentu od pěstitelů z jižní Moravy mají možnost uspokojit své potřeby i v době platných opatření, kdy jsou venkovní tržiště (včetně Zelného trhu) uzavřená. Vybraní pěstitelé budou své zboží nabízet uvnitř Jazzové kavárny Podobrazy v přízemí Tržnice Brno, tedy doslova pár kroků od svých dosavadních stanovišť.

„Společně s městskou částí Brno-střed jsme se domluvili, že naše lokální pěstitele, od kterých jsme odebírali ovoce a zeleninu v průběhu roku, podpoříme a nabídneme jim interiér uzavřené kavárny jako prodejní místo. Otvíráme Zahradnictví Podobrazy, protože nechceme, aby malí pěstitelé museli své sazenice a výpěstky zaorávat, zatímco supermarkety vesele prodávají,“ uvedl Raed Kahwaji, provozovatel Podobrazů.

Iniciativu vítají i zástupci městské části Brno-střed. „Děkujeme provozovateli kavárny za výborný nápad. Myšlenka pomoci našim zemědělcům nás nadchla, rádi jsme se zapojili a pomohli alespoň při komunikaci se zemědělci. To, že právě teď nemohou být na Zelném trhu a prodávat, je pro některé až likvidační, napěstované sazenice se nedají uskladnit a prodat jindy,“  doplnila Ludmila Oulehlová, radní Brno-střed, do jejíž gesce prodej na Zelném trhu spadá.

Prvním prodejcem, který nový azyl využil, je Petr Komínek ze Zahradnictví Trboušany. Komínkovi běžně na trhu nabízejí přísady květin, zeleniny, bylinky, květiny, ovoce a zeleninu či suchou vazbu, ale také vlastnoručně vyrobené čajové směsi a bylinné sirupy. Zúčastnit se chystá také pěstitel Petr Balák z Medlova. „Chtěl bych prodávat kysané zelí, protože v současné době už ostatního zboží mám jen pomálu. Je to bezva nápad,“  hodnotí Balák iniciativu.

„Zní to sice trochu jako paradox, že venku se prodávat nesmí a uvnitř to možné je, ale plně respektujeme všechna platná opatření. Dovnitř bude smět jen přesně stanovený počet osob úměrný ploše kavárny,“ upřesnil Kahwaji. Podobrazy chtějí sloužit jako místo prodeje zelinářského sortimentu až do doby, kdy vláda umožní otevření kaváren. „Alespoň jsme našli smysluplné využití prostoru. V téhleté době si musíme pomáhat. Věříme, že tím Brňanům uděláme radost,“ uzavírá Kahwaji.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Brno-střed.cz

Zdroj fota: Brno-střed

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Filtryvody.cz